top of page
anaresim-M3-10 BAĞBOZUMU.jpg
242136175_340501187819227_1432952676524124376_n.jpg

ARAPGİR BAĞ BOZUMU VE MEŞHUR ARAPGİR KÖHNÜ ÜZÜMÜ

BAĞBOZUMU

ARAPGİR   BAĞBOZUMU  ŞENLİKLERİ 

 Arapgir Bağbozumu Şenlikleri İlk defa 1970 yılında düzenlenmeye başlamıştır. O tarihten bugüne kadar yapılmakta olan Geleneksel Arapgir Bağbozumu Şenlikleri bazı yıllar çeşitli sebeplerle yapılamamış olmasına rağmen son yıllarda düzenli olarak yapılmaktadır. Şenlikler Eylül ayının 2. Cumasına rastlayan tarihte düzenlenmektedir.   Şenliklerin yapılmasının temel amacı ilçemizi daha iyi tanıtmak ve ilçeye canlılık kazandırmak, gurbette bulunan hemşerilerimizin yılda bir gün de olsa sıla özlemlerini gidermek, İlçenin kültürel özelliklerini ön plana çıkarmak ve gelecek kuşaklara aktarmak, ilçe ekonomisine katkı sağlamak, hepsinden önemlisi ve temel amacı da meşhur siyah üzümümüzü yurt genelinde tanıtmak ve üzümcülüğün gelişmesine  öncülük etmektir. 

Şenlikler sadece tanıtım ve yarışmadan ibaret olmayıp, program çerçevesinde birçok etkinliklere de yer verilmektedir. Yine şenlikler vesilesi ile  Siyaset, Sanat ve İş dünyasından birçok ünlü kişi ilçemizi ziyaret etmekte ve bu ziyaretlerinden dolayı ilçemize önemli hizmetler kazandırılmaktadır.

Şenlikler İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı’ nın başkanlığında düzenlenen bir Tertip Komitesi Taraf            ından organize edilmektedir.

Şenlikler bünyesinde yapılan etkinlikler özet halinde aşağıya çıkartılmıştır: 

1.ÜZÜM TEŞFİK YARIŞMASI.

Bu yarışma bölgeye özgü Aşık Beyazı adıyla bilinen beyaz üzüm ve  köhnü adıyla bilinen siyah üzüm kategorilerinde yapılmaktadır.

Yarışmaya katılmak üzere getirilen üzümlerin   Bağbozumu şenliklerinin açılış töreninin yapıldığı esnada uzman kişilerden oluşturulan jüri tarafından değerlendirilmesi  yayılıyor. Her iki dalda 1,2,3 ler seçiliyor. Dereceye giren üreticilere tertip komitesince alınan karar gereği para ödülü, plaket veriliyor, bunun yanı sıra çeşitli ödüllerde diğer kurum kuruluş ve işadamlarınca veriliyor. Ayrıca yarışmaya katılıp da dereceye giremeyen diğer bütün üreticilere de ayrıca çeşitli ödüller veriliyor. Yarışmanın organizasyonu İlçe Tarım Müdürlüğünce yapılıyor.

2. SÜNNET ŞÖLENİ :

Şenlikler bünyesinde İlçe merkezi ve Köylerden tesbit edilen muhtaç ailelerden yaklaşık 40 – 50 kadar çocuk sünnet ettirilmektedir.

3 . GEZİ VE AÇILIŞLAR :

Şenlikler dolayısıyla İlçemize gelen Kamu Görevlisi, İş Adamı ve Davetlilere o yıl içerisinde tamamlanarak hizmete açılan çeşitli yatırımların açılışı yapılmaktadır. Yine gelen bu misafirlerimize ilçemizin tarihi ve turistik bölgeleri gezdiriliyor, mahalli kültürümüz hakkında bilgiler verilerek, yöreye ait yemekler ikram edilmektedir.

4. ÖZEL EĞLENCE GECESİ :

Etkinlikler kapsamında yer alan özel eğlence gecesi ile  Bağbozumu Şenlikleri birbirini tamamlamaktadır. Eğlence gecesini tertiplemekle İlçemiz halkına yılda bir kez de olsa canlı konser izleme imkanı sağlamış oluyoruz. Yaklaşık 10 bin kişinin izlediği gecede,  Parodiler, mahalli sanatçılar, folklor ekibi,  TRT mensubu sanatçılar ile Ülkemizin birçok ünlü sanatçıları eğlence gecesine gecemize renk katmaktadırlar.

Ayrıca sinevizyon ve havai fişek gösterileri de yapılmaktadır.

ARAPGİR KÖHNÜ ÜZÜMÜ

242136175_340501187819227_1432952676524124376_n.jpg
anaresim-1.jpg

Üzümümüze ismini veren Köhnü kelimesinin anlamı; iyice olgunlaşmış ve içi esmerleşmiş, yumuşamış meyvedir.

Arapgir’e tescillenen siyah üzüm şeklinde de bilinen Köhnü üzüm çeşidi, Öküzgözü ismiyle tanınan üzümün bir alt türüdür. Arapgir Köhnü üzümü yüksek kalitede sofralık üzüm ve aynı zamanda yüksek kalitede bir şaraplık üzümüdür. Köhnü üzümünün taneleri mora yakın siyah renge çalar, üzümün üzeri gri puslu, oval şekilli, iri çekirdekli ve bol şıralı olmakla birlikte tadı ise nötraldir. Meyve kabuğunun kalınlığı normaldir. Köhnü üzümü ağza alındığında hemen erimektedir. Salkım şekli ise konik, çok iri ve ortalama 500 ile 700 gram arasında seyretmekte ve dolgun sıklıktadır. Üzümün olgunlaşma dönemi eylül ayının ortasına doğru başlar ekimin birinci ve ikinci haftalarına kadar sürer. Üzümün hasatından sonra 10, 15 gün kadar tazeliğini koruyarak yenilebilme özelliğine sahiptir. Soğuk hava deposunda ise birkaç aya kadar bekleme süresine sahiptir. Muhteviyatında mineral maddeler (kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir) yönünden zengin olduğu gibi bazı vitaminler açısından da detoks maddelerince zengindir. Arapgir Köhnü üzümü diğer üzümlerde olduğu gibi bazı karaciğer hastalıkları ile kansızlığın tedavisinde etkilidir. Yüksek tansiyonu kontrol altında tutar ve içerdiği meyve asitleri ve lifli yapısı ile mideye zarar vermeden böbrek ve bağırsak sisteminin çalışmasını düzenler. Kanın temizlenmesine yardımcı olduğu gibi sağlık açısından da çok önemlidir.

İlçe ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayan ve ilçenin markası olan siyah köhnü üzümünün önemi son yıllarda bir hayli artmıştır. Arapgir Köhnü üzümü ilçeye has bir üzüm çeşididir ve başka yerde yetişmemektedir. Koleksiyon niteliğindedir. Sofralık ve şaraplık olarak kullanılmaktadır. Üzüm yüksek şeker içerdiğinden dolayı kalori değeri de yüksektir. Ayrıca mineral maddelerden kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir yönünden zengindir. Karaciğer hastalığı ile kansızlığın tedavisinde etkilidir. İçerdiği meyve asitleri ve lifli yapısı ile mideye zarar vermeden böbrek ve barsak sisteminin çalışmasını düzenler, kanın temizlenmesine yardımcı olur, yüksek kalori içeriğine karşın çok düşük miktarda yağ ve protein içerdiğinden ideal bir diyet besinidir.

İlçeye has bu üzüm çeşidi Türk Patent Enstitüsü Markalar Dairesi Başkanlığı tarafından 2008 yılında C 2006/023 numara ile tescil edilmiştir.  

bottom of page